Łącznik asymetryczny VASCO HRV

Kod produktu: 11VE41520
52,00 zł
52.00
Dodaj do schowka
UWAGA – ze względu na obecną sytuację rynkową prosimy o sprawdzenie przed zamówieniem dostępności danego produktu. Niestety u wielu producentów występują poważne opóźnienia w dostawach.
Opis
Dostawa
Zwrot
Kanały HRV wprowadzają dzięki swoim właściwościom nową jakość do domowych systemów wentylacji.

Wysyłka kurierem - przedpłata -

17,00 zł

Wysyłka kurierem - za pobraniem -

19,00 zł

Zakupy od 1000 zł -

wysyłka gratis

Zwrot towaru możliwy do 14 dni.

Szczegółowy opis
Opinie (0)


HRV System Kanałów Izolowanych

W systemie VASCO SILENT VENTILATION kanały HRV o średnicy 20cm służą do połączenia do rekuperatora czerpni i wyrzutni, a po stronie wewnętrznej rozdzielaczy EasyFlow. Kanały HRV, oprócz innych zalet, odznaczają się zdolnością do tłumienia dźwięków od wentylatorów w rekuperatorze.

CICHA WENTYLACJA
Kanały HRV wprowadzają dzięki swoim właściwościom nową jakość do domowych systemów wentylacji. Wynika to przede wszystkim z ich zdolności do wyciszenia całego systemu. Stosowane dawniej tradycyjne kanały z blachy stalowej, nawet z dodatkowo montowanymi tłumikami akustycznymi, w żaden sposób nie mogą się równać z HRV po względem akustyki, bo w  przypadku HRV cała ich długość działa jak tłumik. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu w HRV dwu rodzajów materiału - zewnętrzna warstwa służy utrzymaniu stabilności i szczelnych połączeń pomiędzy odcinkami i jest wykonana z tworzywa HDPE, wewnętrzna warstwa kanału HRV jest zbudowania z pianki poliolefinowej doskonale pochłaniającej fale akustyczne.

DO CZERPNI I WYRZUTNI
Kanały HRV służą do wykonywania połączeń do rekuperatora. Zarówno z zewnątrz – z czerpni i wyrzutni, jak i po stronie wewnętrznej - od rozdzielaczy EasyFlow nawiewów i wyciągów z poszczególnych pomieszczeń. Jeśli chodzi o połączenie rekuperatora z czerpnią (a także wyrzutnią) kluczowe znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa instalacji ma to, że stanowiąca wewnętrzną warstwę kanału HRV pianka poliolefinowa ma strukturę zamkniętokomórkową i jest całkowicie odporna na wodę i niską temperaturę. Jest to ważne, ponieważ na przyłączu z czerpni podczas opadów może być zaciągana woda i śnieg, a z kolei na wyrzucie może się wydostawać woda kondensacyjna z wnętrza rekuperatora.

DO ROZDZIELACZY EASYFLOW
Wszystkie elementy kanałów HRV mają tę samą średnicę zewnętrzną 20 cm, co gwarantuje brak przewężeń w instalacji, które mogłyby skutkować głośnością. W przestrzeni mieszkalnej budynku, na odcinkach między rekuperatorem, a rozdzielaczami EasyFlow kanały HRV najczęściej montowane są jako piony pomiędzy kondygnacjami. Ponieważ kanały HRV mają zdolność pochłaniania dźwięków, nie stosuje się na nich dodatkowej izolacji akustycznej z wełny mineralnej, która jest konieczna w przypadku kanałów wentylacyjnych z blachy stalowej, dzięki temu średnica kanałów HRV 20 cm jest średnicą całkowitą, co ułatwia planowanie zabudowy pionów wentylacyjnych w przestrzeni budynku.

Szczelność INSTALACJI Z HRV
Poszczególne odcinki kanałów HRV są połączone systemowymi łącznikami z EPDM, czyli syntetycznego materiału o właściwościach gumy, ale wielokrotnie trwalszego i dlatego stosowanego na przykład w uszczelnianiu szyb w nowoczesnych oknach. Łączniki z EPDM są elastyczne i nie odkształcają się, nie stracą swojej elastyczności nawet po kilkudziesięciu latach. Gwarantuje to utrzymanie szczelności połączeń. Należy jednak pamiętać, że łączniki elastyczne nie stanowią połączenia mechanicznego i sprawdzić zwłaszcza przed zabudową, czy wykonawcy instalacji zrobili odpowiednie stężenia mocując kanały HRV do ścian.

ŁATWE CZYSZCZENIE
Wielką zaletą instalacji zbudowanej z kanałów HRV jest łatwość demontażu i powtórnego montażu poszczególnych elementów, co będzie ważne dla czyszczenia systemu kanałów instalacji wentylacyjnej. Wewnętrzna pianka kanałów HRV jest wytrzymała mechanicznie i odpowiednie, miękkie szczotki stosowane w specjalistycznych urządzeniach, nie uszkodzą jej podczas czyszczenia systemu wentylacji, które jest zalecane co 10 lat eksploatacji. Dzięki trwałej elastyczności łączników z EPDM i łatwości demontażu kanałów HRV bez problemu będzie dostać się do wnętrza instalacji wentylacyjnej od strony rekuperatora i wyczyścić odcinki kanałów o jednolitej średnicy, aż do rozdzielaczy systemu kanałów EasyFlow.

czerpnie i wyrzutnie
W skład systemu kanałów HRV wchodzą również systemowe zakończenia kanałów wyprowadzanych na zewnętrzne ściany lub dach budynku. Co do czerpni świeżego powietrza i wyrzutni zużytego istnieje szereg wymogów co do ich usytuowania, ale ogólną zasadą jest to, że zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie zarówno czerpni jak i wyrzutni na ścianach.  Będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze dla budynku, estetyczniejsze i tańsze.
W skład systemu kanałów HRV wchodzą dedykowane rozwiązania: bardzo dobrej czerpni/wyrzutni ściennej, o konstrukcji gwarantującej brak zacieków na elewacji; zespołu elementów służących wykonaniu czerpni/wyrzutni dachowej zarówno do dachów skośnych, jak i płaskich; jak również do szczególnego rozwiązania jakim jest wykonanie czerpni/wyrzutni ściennej przy wyjściu z budynku na poziomie piwnicy.

Izolacja termiczna kanałów HRV
Izolacja termiczna, co do zasady, ma sens pomiędzy obszarami o znacznych różnicach temperatur. Taka sytuacja nie występuje w układzie wentylacji w budynku jednorodzinnym na odcinkach pomiędzy rekuperatorem, a pomieszczeniami wentylowanymi, ponieważ rekuperator nigdy nie wypuści do kanałów nawiewu powietrza o temperaturze niższej niż 15oC . Warto wiedzieć, że jeśli w tradycyjnych instalacjach z kanałach blachy stalowej stosuje się maty z wełny mineralnej, to nie ze względu na izolację termiczną, ale akustyczną, ponieważ wełna mineralna wygłusza dźwięki, które mogą powstawać w kanałach z blachy stalowej.
Inna sytuacja jest z reguły na odcinkach kanałów HRV prowadzących od rekuperatora do zlokalizowanych na ścianach zewnętrznych czerpni i wyrzutni. Tu dodatkowa izolacja termiczna może być potrzebna w sytuacji gdy powietrze z czerpni będzie prowadzone do reperatora przez ogrzewane pomieszczenie. Dlatego w projekcie instalacji wentylacyjnej  przygotowanym przez Vasco zawsze znajdują się wskazówki co do niezbędnej dodatkowej izolacji termicznej.


Nie dodano jeszcze żadnej opinii o tym produkcie.
Moja ocena:

Podobne produkty